Untitled Document
poczta Marynarki Wojennejserwis informacyjny ZIMW
Gdynia 2013-07-16 11:56
Kolejny złoty medal Mistrzostw Świata

Zawodnicy Wojskowego Zespołu Sportowego reprezentujący Marynarkę Wojenną i Siły Zbrojne na 49. Mistrzostwach Świata Żołnierzy w pięcioboju morskim w Brazylii zdobyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej.

Nasza drużyna wystąpiła w składzie : mat Jacek Śliwiński, st. mar. Mateusz Szurmiej, st. mat Karol Morek, mar. Mateusz Kierzkowski oraz st.mar. Maciej Janiszewski. Tytuł mistrzowski Polacy wywalczyli poprawiając ustanowiony niedawno w Finlandii rekord świata, który wynosił 24427 punktów. W Rio de Janeiro nasi reprezentanci uzyskali 24564 punktów. Drugie miejsce zajęli Niemcy (24472 pkt.), a trzecie Brazylijczycy (24166 pkt.).
Do pełni szczęścia zabrakło Polakom sukcesu w rywalizacji indywidualnej. Podobnie jak przed rokiem najlepszy z naszych marynarzy uplasował się na czwartej pozycji. W Rio doszło do niecodziennej powtórki z zeszłorocznych mistrzostw w Szwecji, gdzie brąz zdobył Niemiec Giacomo Gellert, a czwarte miejsce, z tą samą liczbą oczek, zajął mat Jacek Śliwiński a w takim przypadku rozstrzyga wynik z poprzedniej konkurencji czyli prac bosmańskich, gdzie Śliwiński miał gorszy wynik.
Oprócz sukcesów w klasyfikacji końcowej należy wspomnieć, że w poszczególnych konkurencjach nasi zawodnicy osiągali świetne wyniki. St.mar. Mateusz Szurmiej wygrał pływanie użyteczne z czasem 54,6 sekund a st.mat Karol Morek bieg na torze przeszkód wygrał z czasem 1.43,7 s. Za poszczególne konkurencje przyznawane są tzw. małe medale.

10. mar. Mateusz Kierzkowski (Polska) 6086

...20. st. mar. Maciej Janiszewski (Polska) 5927.

Drużynowo, mężczyźni

1. Polska 24564 pkt.
  2. Niemcy 24472
  3. Brazylia 24166
  4. Dania 23845
  5. Szwecja 23512

Oprócz medali nasza reprezentacja przywiezie z mistrzostw Puchar Przechodni CISM za zwycięstwo drużynowe. W historii tej dyscypliny jest to drugie takie wyróżnienie dla naszego Zespołu, dwa lata temu szef WZS Gdynia kmdr por. Krzysztof Saba odbierał go z rąk prezydenta CISM na Igrzyskach w Brazylii.
Należy podkreślić, że ten sukces zawodników Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni jest już kolejnym w tym roku. Na początku tego miesiąca żeglarze przywieźli z Wojskowych Mistrzostw Świata 3 medale ( złoty i dwa brązowe) a judocy dwa medale brązowe. Ten rok oraz następny są etapami przygotowań do VI Światowych Igrzysk Wojskowych w Korei Płd. w 2015 roku.